לוגו מאקו
רוני דניאל | חדשות 2 | פורסם 11/07/16 17:41

לעצור ולחשוב על החקלאים. רוני דניאל | צילום: חדשות 2

היום בעמק בית שאן היו למעלה מ-40 מעלות חום, 42, אולי 43. מישהו פעם כתב שעמק בית שאן הוא פתחו של גן עדן. כפי שהדברים נראו היום, הוא יותר קרוב להיות פתחו של גיהנום. ולמרות כל זה, גם היום נמשכה העבודה החקלאית, לרבות בבריכות הדגים.

כאן אנחנו מגיעים לעניין שלשמו נכתב הטור הזה. פעם נוספת חוזר התרגיל הידוע שכאשר רוצים להוריד את עלות הדגים בשווקים ובמרכולים – פונים לפני הכל אל החקלאי, זה שמגדל את הדגים. את פערי התיווך השונים איכשהו דוחקים הצידה, שוכחים מהם. כי הרי קשה יותר לטפל בטייקוני השיווק והמרכולים, ויותר קל להטיל הוזלות על חקלאים, שכאמור ממשיכים לעבוד גם ב-40 מעלות ויותר.

בימים האחרונים התבשרו מגדלי הדגים בבריכות הדגים על הכוונה להסיר את המכסים מייבוא דגים מחו"ל, גם על סוגי הדגים המגודלים כאן בישראל. בעמק בית שאן מגדלים בעיקר את דגי האמנון או כפי שהם מכונים, "מושטים", וכן קרפיונים, שאנחנו נזכרים בהם בעיקר בפסח.

בריכות הדגים, לפחות בעמק בית שאן ועמק הירדן, הם ענף חקלאי חשוב ומרכזי. המים כבר מליחים ולא כל כך מתאימים להשקיה בחקלאות, אבל לגידול דגים הם מתאימים בהחלט.

כאן אני מגיע לשר החקלאות אורי אריאל, בן קיבוץ טירת צבי, שבעמק בית שאן. אביו יצחק ז"ל ייסד את ענף הדגים. האבא ייסד את הענף, פיתח אותו, והבן לא שם את כובד משקלו כדי לבלום את הגזירות האלה שעלולות להביא לחיסול הענף כולו.

יצחק אריאל ז"ל עבד בדגים במשך 49 שנים, ואחרי שנפטר, הקימו עובדי הדיג מצפה יפה שצופה על בריכות הדגים, שם הם כתבו את שיר הדייגים. אחד הבתים בשיר אומר כך:

"במרחב פושט רשרוש הסוף
וקול זמרה מפי הדייגים
בסירה חותרים חתור ושוט
ומפזרים אוכל לדגים"

כן, המילים קצת נאיביות, ניכר בהן שנכתבו מזמן (1949) וזו הייתה הרוח. עכשיו כאמור, מפעל חייו של יצחק אריאל ז"ל, הולך לגווע בשל העובדה שבנו, שר החקלאות לא נעמד לצידם של הדייגים ולא נלחם את מלחמתם הצודקת.

נכון, אפשר שמפעל שהקים האבא כבר לא רלוונטי לדורות שבאו אחריו. ובכל זאת, השוק בישראל מוצף בעודפים של דגים מסין כשכולם מסובסדים על ידי ממשלת סין, וכאן בארץ, מרגע שהם מציפים את השווקים, ואין מכס שמייקר אותם מעט, פרנסתם של אלפי חקלאים נפגעת, ואין עוד הרבה ענפי חקלאות במציאות שלנו שמביאים פרנסה של ממש, כמו ענף הדגים.

אז רגע לפני שהתקנות שמסירות מכסים מייבוא דגי מושט נכנסות לתוקף, כדאי לעצור רגע, לחשוב על החקלאים גם כאן בארץ. כן אורי אריאל, לחשוב גם על מפעל חייו הנהדר של אביך זכרו לברך, וגם אם משרד האוצר מוביל את המהלך, אתה, כבן העמק, חייב להתגייס ולהציל את הענף ואת אלה שעובדים כל כך קשה, כפי שאביך שלך עבד בה.

לקריאת הכתבה במאקו>>