גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג  |  07.04.2019  | 16:03 

לא פחות מ-700 טונה קרפיון, כ-550 טונה אמנון, כ-300 טונה בורי וכ-150 טונה באס ישווקו בפסח הקרוב לצרכנים הישראלים – כך עולה מנתוני ארגון מגדלי הדגים בישראל. בארגון נערכים לעמוד בעלייה בביקוש לקראת החג ואומרים כי למרות הורדת המכס על יבוא דגים מתחרים שהוביל לקיטון בהיקף הגידול של דגי קרפיון ישראלים בכ-500 טון – לא צפוי מחסור לימי החג. יחד עם זאת, גם התשלום על הדגים לא צפוי לרדת.

מנתוני ארגון מגדלי הדגים עולה כי בהשוואה לשיווק הדגים בתקופה רגילה בשנה, לקראת חג הפסח הזה חלה עלייה של 300% בשיווק קרפיון, 25% באמנון, 60% בבורי ו-30% בבאס.

אלי שריר, מנכ"ל ארגון מגדלי הדגים בישראל אומר כי למרות הורדת המכסים – ההנחות לא מגיעות לחשבונו של הצרכן הסופי. "כמדי שנה, לקראת הפסח, אנחנו רואים עלייה בביקוש לדגים בכלל ולדגים הטריים בפרט. לאחר הפחתת המכס על יבוא הדגים, שנכנסה לתוקף לפני כשנתיים, נרשמה ירידה משמעותית במחיר אותו מקבלים המגדלים הישראלים לק"ג, בעוד שהמחיר לצרכן בנקודות המכירה כמעט שלא ירד כלל והפער התגלגל בסופו של דבר, כפי שקורה במקרים רבים אחרים, לכיסם של היבואנים ובעלי רשתות השיווק".

עוד הוסיף שריר כי "הירידה ברווחיות הענף הובילה לצמצום היקפי הגידול, בעיקר בדגי הקרפיון, ואף לסגירה של בריכות הדגים במספר משקים. בשנים האחרונות עמד היקף גידול הקרפיון על כ-4,000 טונות בשנה ואילו השנה אנו צופים שסך היבול השנתי יעמוד על כ-3,500 טונות. למרות זאת, הענף נערך לספק את הביקוש הצפוי בחג הקרוב".

בארגון מוסיפים גם כי החל ממחר (ב') ועד תום הפסח יעברו כל מגדלי הדגים בארגון להאכלת הדגים במזון כשר לפסח, בכדי להבטיח כי הדגים העולים על שולחן הסדר בבתי ישראל עומדים בדרישות הכשרות לחג.

המלצת הארגון לרכישת דגים טריים:

  • רכשו דגים טריים רק בחנויות המפוקחות על ידי השירותים הווטרינריים ברשות המקומית.
  • עור הדג – על העור להיות מבריק, לח ומעט רירי. אם העור אינו רירי יש לחשוד בחוסר טריות של הדג. הריר מאפשר לדג התנגדות נמוכה בחיכוך עם המים. יש לזכור שהדג מייצר ריר כל עוד הוא חי.
  • גמישות בשר הדג – חשוב שהבשר לא יהיה גמיש מדי. בשר הדג צריך להיות אלסטי אך נוקשה. כלומר, כשלוחצים על בשר הדג עם האצבע חשוב לוודא כי לא נוצרה גומה, והעור נשאר מתוח.
  • עיני הדג – יש לוודא שעיני הדג אינן עכורות.
  • צבע הזימים – הזימים צריכים להיות אדומים, מבריקים ולא דבוקים זה לזה.
  • ריח הדג – ריח לא נעים מעיד על חוסר טריות. ריח הדג צריך להיות "דגי" אך לא בלתי נעים.

לקריאה בדה מרקר>